مقالات آموزشی

پیچ‌های با مقاومت بالا

پیچ‌های با مقاومت بالا

ابزارهای فلزی بسیاری وجود دارند که برای استفاده از آن‌ها باید به یکدیگر متصل شوند تا کارای مناسب را برای مصارف صنعتی داشته باشند. در گذشته این ابزار به سه روش مختلف به هم متصل می‌شدند. انواع روش اتصالات عبارت‌اند از:1) پیچ 2) پرچ 3) جوش. استفاده از هریک از این روش‌ها معایب و مزایای خاص خود را به همراه دارد اما استفاده از روشی که مزایای آن بر معایبش فزونی داشته باشد بهترین روش است.

مقاومت پیچ به چه معنا است؟

مقاومت پیچ در صنعت بسیار حائز اهمیت است. پیچ و مهره دو ابزار برای اتصال و چفت کردن انواع فلزات هستند. این دو وسیله در انواع مصارف صنعتی کاربرد داشته و در جنس‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. این اتصالات می‌توانند فلزات با جنس‌های یکسان و غیر یکسان را به هم متصل کنند. اتصالات پیچ و مهره اتصالی است که با ورود خود به صنعت جای اتصالات پرچ و جوش را گرفتند. این اتصالات از یک پیچ و یک‌مهره تشکیل‌شده که به‌راحتی به یکدیگر متصل شده و باعث چفت شدن انواع فلزات می‌شوند. جنس پیچ و مهره‌ای که در صنعت و در مصارف ساختمانی و خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرد بسیار مهم است. پیچی که دچار خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شود کارایی خود را ازدست‌داده و دیگر غیرقابل استفاده است. استفاده از راه‌ها و روش‌هایی که از زنگ‌زدگی فلزات جلوگیری کند بسیار مهم است.

کاربرد پیچ‌های مقاوم

پیچ‌های با مقاومت بالا

استفاده از پیچ‌هایی که مقاومت مناسبی داشته باشند بسیار مهم است. پیچی که مقاومت دارد در برابر عوامل محیطی بسیار مقاوم بوده و دچار فرسودگی، خوردگی و زنگ زدن نمی‌شود. به همین دلیل امروزه به دلیل مصارف مختلف این پیچ‌ها نکات بسیاری را برای مقاومت آن‌ها در نظر می‌گیرند. پیچ نیاید دچار احتراق شود؛ زیرا باعث می‌شود اتصالی که درون آن وجود دارد منفجر شده و خسارات بسیاری به جای بگذارد. از سوی دیگر این پیچ‌ها باید به نحوی طراحی شوند که هنگامی که بار به آن‌ها اعمال می‌شود باز نشوند. به همین دلیل صنعت گران به دنبال راهی بودند که از آلیاژهایی در ساخت پیچ‌ها استفاده کنند که مقاومت آن‌ها را در برابر انواع عوامل محیطی زیاد کنند. به همین دلیل آن‌ها دسته ای دیگر از پیچ‌ها را تولید و به بازار عرضه کردند. این پیچ‌ها پیچ‌های با مقاومت بالا نامیده شدند.

پیچ‌های با مقاومت بالا چه نوع پیچ‌هایی هستند؟

پیچ‌های با مقاومت بالا از فولادهای پر مقاومت که دارای تنش نهایی بین ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع هستند، ساخته می‌شوند و در اتصالات اتکایی و اصطکاکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطر این پیچ‌ها بین ۱۲ تا ۳۸ میلی‌متر است که البته بهره‌گیری از قطرهای ۲۰ تا ۲۲ میلی‌متر آن در ساختمان‌سازی، متداول‌تر است. ویژگی اصلی پیچ‌های با مقاومت بالا این است که با محکم کردن معین مهره‌های آن‌ها، یک نیروی پیش‌تنیدگی در آن‌ها به وجود می‌آید. این نیرو باعث می‌شود پیچ دچار لرزش و چرخش نشود. لرزش و چرخش در این پیچ‌ها باعث باز شدن آن‌ها می‌شود. ولی این نیرو از این چرخش جلوگیری کرده و مقاومت پیچ‌ها را در برابر انواع اعمال بار و نیرو زیاد می‌کند.

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *